Po kjo ?! Për herë të parë pas 2000 vitesh, NASA ndryshoi shenjat e horoskopit duke i bere tashme 13 shenja. Shenjat kanë ndryshuar prej efektit lëkundës të tokës, i shkaktuar nga forca gravitacionale mes hënës dhe diellit në dy mijë vitet e fundit. Qielli është ndryshe nga sa astrologët e lashtë parashikuan. Prej një muaji konstalacionet nuk janë më të njëjtat. Në fakt, shenja e re nuk është zbulim i ri. Astrologët e lashtë babilonas e zbuluan këtë konstalacion të trembëdhjetë. Shenja e Ofikusit  përfaqëson një njeri që është duke kapur një gjarpër që njihet kryesisht si “Serpentarius”, mbajtësi i gjarprit. Kjo shenjë është përshtatur në shumë kultura, por  në thelb mbetet e njejta. Në mitologjinë greke Ofikusi identifikohet si “Aslcepiusi”, heroi dhe zoti i shërimit, djali i Apllos.

Ja horoskopi i ri sipas Nasa:

Bricjapi 20 Janar- 16 Shkurt

Ujori 16 Shkurt – 11 Mars

Peshqit 11 Mars- 18 Prill

Dashi 18 Prill- 13 Maj

Demi 13 Maj- 21 Qershor

Binjakët 21 Qershor-20 Korrik

Gaforrja 20 Korrik- 10 Gusht

Luani 10 Gusht-16 Shtator

Virgjëresha 16 Shtator-30 Tetor

Peshorja 30 Tetor-23 Nëntor

Akrepi 23-29 Nëntor

Ofikusi 29 Nëntor- 17 Dhjetor

Shigjetari 17 Dhjetor- 20 Janar

Burimi ACK

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *