Këndi i kuzhinës

Bukë e bardhë me mjaltë

1/2 filxhani ujë

2 lugë çaji maja e thatë

1lugë çaji sheqer

11/2 filxhan qumësht i vakët

6 lugë gjelle gjalpë i shkrirë

1/2 lugë gjelle mjaltë

2 të verdha veze

1 lugë çaji kripë

5 ose 6 filxhanë me miell

Të bardhë veze për ta lyer lart.

 

Përgatitja

Në fillim, vini majanë në qumësht, së bashku me sheqerin, derisa të veprojë (për nja 10 minuta). Pastaj, hedhim gjithë përbërësit bashkë, formojmë brumin dhe e lëmë të vijë për afro 2 orë. I japim formën që duam (në një tepsi), e lëmë të vijë prapë për afro 20 minuta, e lyejmë sipër me të bardhë veze për t’i dhënë shkëlqim dhe më pas, e vëmë të piqet në furrë, në temperaturë 180 gradë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *