SOT NĒ DITĒN TĒNDE TĒ LINDJES BRUNA

MJEKE ATY KU E THĒRRET HUMANIZMI DHE DETYRA.
BRUNA MERSINI

Sot vendosa tē shkruaj njē leter pēr ty.Sepse ēshtē pak tē urosh pēr ditēlindjen tēnde aty ku vyrtyti atakohet me sublimin detyrē.Tē flasēsh pēr ty do tē thotē tē ndalesh te njē femēr e veçantë aty ku pista njerëzore flet me faktet e mendimit koherent duke u bazuar nē balancimin e drejtimit tē duhur ndihmē-shpirt-mendje.E dashur Bruna kur tē njoha nga afër zbulova pak nga pak figurēn e njē gruaje tē hekurtë,human,tē pērkushtuar me detyrēn qē tē ngarkon emocionalisht ato thjerrzat pikante pozitive ku ti u gjendesh njerzve nē” kohē krizash”.Çdo ditē ti shpērfill ditēt rrebele duke i veshur me ngjyrat dhe formulat e jetës duke e kthyer mbrēmjen tē realizuar nē fitoren tēnde.Ti gjendesh hap mbas hapi aty ku detyra tē thērret duke krijuar njē performancē tē bukur dinjitoze me paqjen e stabilitetin e hapave tē tu tē sigurtē me qëllimin qē i ke vēnē vetes me sloganin shpēto njē jetē.Motoja jote qëndron se tē pamundurèn e kthen nē stabilitet,klishet e tē pērditshmes i kthen nē forcē tē bukur nē nocionin jetē aty ku inteligjenca jote ēshtē ide nē duart dhe mendjen tēnde.E bukura qēndron se ti je vetvetja duke gjetur barazpeshēn e duhur ku ti motivohesh duke bulēzuar paqësisht nē emēr tē jetēs.Kur njeh Brunēn do tē thotē botē e lexueshme qē deshifron çdo çast apo moment qē pērqafon brenda shpirtit.Ēshtē brilante kur njeh njèrëz tē tillē qē vinē mes nesh si njē indentitet i konsoliduar ,duke vēnē njē emēr emblemē paqje e mirēsie qē barazpeshon jetët tona nē kohē e minutē tē paracaktuara.Kjo ēshtē Bruna nē lajtēmotivin e rendjes sē kohēs,aty ku shpirti human ska limit…
RUDINA PAPAJANI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *