Zëri i jashtëzakonshem dhe këngët e saj kanë rrokur në endje të ngrohta shpirtrat e dashamirësve që e duan. Ata e mbështesin në çdo hap e kjo duket në të gjitha postimet e saj në rrjete sociale dhe numri i madh i aktiviteteve që ka. Govi është kaq e pranishme në dasma dhe koncerte sa për këtë intervistë na u desh të prisnim gjatë. 

– Govi Reka, faleminderit që më në fund e gjete kohen të të kemi në një intervistë, që nga hera e fundit ka kaluar shumë kohe. 

– Faleminderit juve për ftesën. Është kënaqësi të jem sot me ju në ktë intervistë. 

– ⁠Govi, ke sjellë një numër të madh këngësh ku secila prej tyre vlersohet si vlerë në artin shqiptar duke qënë se edhe vokali jot është tipik shqiptar verior por edhe këngët u kushtohen vendeve të ndryshme Shqiptare, pse kjo zgjedhje? 

– ⁠Sepse ne kemi nevojë tu përcjellim brezave tabanin shqip i cili po mungon rëndomt e kur të vijë fundi në të gjitha gëzimet tona familjare me këto këngë kërcejmë e gëzojmë, pra me tabanin tonë. 

– ⁠Cilen këngë e pozicionon si këngën tënde më të suksesshme? 

– ⁠Secila prej tyre ka suksesin e vet e me thënë të drejten jan pritur të gjitha mirë. Nuk di ti ndaj, kam një numër të madh këngësh në treg që i kam kënduar. 

– ⁠Kush janë bashkëpunëtorët e tu më të mirë? 

– ⁠Bashkëpunëtoret e mi janë të gjithë të mirë e smund ti ndaj, ktë e tregon edhe suksesi im. Tek secila studjo që kam qënë kam pas sukses. Pjesën më të madhe të këngëve të mia i ka krijuar Pjetër Kola me tekst e muzikë, të cilin do t’a cilësoja si një artist me një botë të madhe në fushen e krijimtarisë. Po ashtu edhe produksioni Eurolindi është një nga bashkëpunorët e mi që do e veçoja me kënaqësi.

– ⁠A ke pasur përkrahje për të arritur këtu ku je sot? 

– ⁠Unë kam punuar shumë për të arritur këtu ku jam, nëse nuk punon nuk të përkrah askush. Në asnjë fushë të jetës nuk gjëndet rruga e shtruar me tapet të kuq, secili prej nesh sakrifikon shumë për të pasur sukses në punën e vet. Përkrahjen më të madhe e kam pas nga artisti Zef Beka të cilin e falënderoj. 

– ⁠A janë munduar të tjerët të hedhin gur në rrugën tënde? 

– ⁠Po, dhe për këtë i falenderoj. Unë i bëra shkallë ato gurë dhe u ngjita avash avash, kam ende rrugë për të bërë. 

– ⁠A ka ndonjë sekret suksesi jot? 

– ⁠E para për të pas sukses duhet të kesh talent, ndryshe nuk mund të jesh ktu ku jam unë e ky është fakt i suksesve të njëpasnjëshme. Jam marrë gjithmonë me punët e mia, s’kam kopjuar kurrë askënd dhe shpirti im është i pastër. Kam qenë shumë e zënë duke u mar vetem me punët e mia . Nëse këto janë shkaku i suksesit i ftoj artistët e rinj ti ndjekin hap pas hapi . 

-Të shohim cep më cep të botës me koncerte, si do na e përshkruash ndjesinë që të japin koncertet nëpër botë? 

– Nuk e di nëse ka ndonjë mënyrë për të bërë përshkrimin e duhur, ama di të them që dashuria dhe lumturia që me japin ata që më duan me jep jetë. Shqiptarët nëpër botë gëzojnë në çdo koncert me shumë dashuri e mall . Thjesht i dua. 

– ⁠Sezonin veror të shohim në çdo skaj të shqiptarisë nëpër dasma, si i menaxhon çdo ditë? Duhet të jetë tepër e lodhshme…

– ⁠Ajo çka është më e bukura unë nuk e ndjej lodhjen gjatë dasmës, nga dashuria që mar në çdo dasem. Vetëm pasi mbaron kuptoj që kan kaluar 6-7 orë. 

– ⁠Kemi folur vetëm për punën, na fol diçka për kohen e lirë…

– ⁠Koha e lirë? Hhmmm, pak është por aq sa është u dedikohet vetëm fëmijëve të mi, familjarëve të mi e miqve. 

– ⁠A kemi projekte të reja apo bashkëpunime? 

– ⁠Sigurisht që po, edhe këngë të reja edhe bashkëpunime të reja. 

– ⁠Govi, a ke një mesazh në fund të ksaj interviste për të gjithë ata që duan zërin tënd?

– ⁠Ju jeni frymëzimi im, pa ju s’do isha asgjë. Ju dua e nëse do kem shëndet e jetë do jem gjithmonë duke sjellë për ju këngë të reja. Jam me fat që ju kam. 

– ⁠E dashur Govi, ne të falenderojmë shumë për kohen që na kushtove, je një njeri që pas çdo bisede me ty lë pozitivitet. 

– ⁠Faleminderit juve, jeni shumë të mirë e siç e them përherë jeni zëri unë tek ata që na ndjekin. Kënaqësia e imja të isha sot me ju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *